7 úžasných věcí, které se stanou, když přestanete jíst cukr

fruit-jelly-539695_1920

Ano, cukr je skvělý a pro mnoho z vás je dokonce odměnou. Ale cukr také velice negativně ovlivňuje vaše zdraví, obvod vašeho pasu a vaší mysl.

Nejenže cukr způsobuje například zubní kaz, ale cukr je spojen také například s nemocemi, jako jsou poruchy mozkové funkce, deprese a úzkost, rakovina a srdeční onemocnění.

A i přes všechny tyto negativní účinky český národ konzumuje větší, než doporučené denní dávky cukru. Češi průměrně sní denně 60g cukru, což je 15 kostek cukru. Což dělá téměř 22 kg cukru za rok.

Připadá vám to hodně? Nesladíte a netýká se vás to? Nezapomeňte, že velkou část příjmu tvoří právě přidaný cukr, který najdete téměř všude.

Pokud nečtete etikety, tak pravděpodobně budete v šoku. Cukr je opravdu téměř všude a má mnoho různých názvů.

Nejen cukr, ale i klasické sacharidy například ve formě těstovin, pečiva, brambůrku, hranolků apod., mohou mít za následek stejné negativní důsledky. Složité sacharidy totiž tělo transformuje na jednoduché cukry a problém pak vzniká, pokud se člověk složitými sacharidy přejídá.

Ale věřím, že až si přečtete článek a objevíte těchto 7 úžasných věcí, které se stanou, když přestanete jíst cukr, tak minimálně příjem cukru v jídelníčku omezíte.

Začnete hubnout

belly-2473_1920

Nebylo by skvělé udělat jen jednu malou změnu a vidět tuk mizet před očima?

Jde to jednoduše, stačí pouze přestat jíst cukr a kila začnou jít směrem dolů.

V nedávné studii, kde byly porovnané různé diety se stejným kalorickým příjmem, tak v dietě s omezeným příjmem cukru a rafinovaných sacharidů účastníci shodili o 325 kalorií více, než ti, kteří drželi dietu s omezeným příjmem tuku. Pozor, také zvýšený příjem fruktózy (druh cukru) může také vést k nabírání.

Jednoduše řečeno, nadměrná a dlouhodobá konzumace cukru způsobuje rezistenci na inzulín, což má za následek, že naše těla následně ukládají další tuk a zpomaluje se metabolismus. Jakmile se tělo stane rezistentní k inzulínu, tak je velice obtížné tento proces zvrátit, takže prevence je nejlepším lékem.

Inzulin, ale není jediný hormon, který je cukr ovlivňuje, také zasahuje do funkce leptinu. Tento hormon je zodpovědný za kontrolu našeho apetitu a říká naší játře, co má udělat s veškerou, která je zde uložena. Pokud naše tělo neumí spolupracovat s leptinem, tak začne převážně ukládat tuk v oblasti břicha, což pak může vést až k cukrovce.

Zbavíte se závislosti na cukru

berliner-17811_1920

Toužíte po něčem sladkém pouze hodinu po tom, co jste si dali nějaké sladké pečivo nebo nějakou tyčinku? Není se čemu divit, jelikož závislost na cukru je velice podobná závislosti na kokainu. Mnoho lidí tuto závislost bohužel nebere příliš vážně.

Pokud jíme sladká jídla, tak tělo začne vyplavovat serotonin a beta-endorfin, neurotransmitery, které vylepšují naší náladu, zvětšují sebevědomí a redukují úzkost. A od přírody naše tělo chce tento pocit štěstí znovu a znovu.

Člověk pak vyžaduje cukr stále dokola, což není velmi dobré. Ale na druhou stranu člověk je schopný se vyléčit ze závislosti na cukru za méně, než 10 dní.

Závislost na cukru jde jednoduše léčit doma a uvidíte, že se pak budete cítit mnohem lépe.

Budete spát jako malé dítě

baby-784609_1920

Problémy s krevním cukrem jsou druhou nejčastější příčinou nespavosti.

Pokud uberete cukr a rafinované sacharidy před spaním, tak omezíte růst krevního cukru, který vám zabraňuje ve spánku.

Zabráníte také každému pádu krevního cukru, který tento růst následuje. Tento pád je zapříčiněn tím, že tělo vyplavuje hormony, které reguluji hladinu glukózy, a také stimulují mozkovou aktivitu, což může být příčinou toho, proč jste vzhůru. Pokud se tomuto vyhnete, tak získáte lepší spánek.

Pokud máte potřebu dát si před spaním nějakou svačinu, tak doporučuji dát si svačinu bez sacharidů, případně použít sacharidy v menší porci a nízkým glykemickým indexem.

Snížíte riziko onemocnění

thermometer-833085_1920Věří se, že nemoci, jako je astma, alergie, srdeční onemocnění a dokonce i rakovina jsou způsobené chronickými záněty v těle. A pokud hodnota těchto zánětu v těle vzroste, tak nastává problém.

Co může za to, že mozek špatně přečte signály, které mu tělo dává a spustí zánětlivé procesy, když neexistuje žádná hrozba? Špatná dieta, která je bohatá na cukr a rafinované sacharidy.

Dramatický růst krevního cukru, který nastane potom, co si dáte bílý chléb, hranolky nebo třeba nějaký sladký nápoj, nutí imunitní systém vyplavit cytokiny. Například celozrnné potraviny produkci cytokiny regulují.

Navíc cukr a bílá mouka jsou kyselé potraviny a experti věří, že kyselost potravin je hlavním důvodem chronických zánětů. Nehledě na to, že klasická česká strava se skládá převážně z bílé mouky a cukru, není se proto čemu divit, že je kolem nás tolik závažných onemocnění.

Jakmile uberete cukr a rychlé sacharidy a vyměníte je za ovoce, zeleninu a pomalejší sacharidy, tak snížíte úroveň zánětu ve vašem těle a zmenšíte, tak riziko onemocnění.

Už žádné výkyvy energie

coffee-983953_1920

Určitě to znáte, dáte si oběd, zajíte to zákuskem a za chvíli se vám chce spát a dát si šlofíka. Jak to řešíte? Dáte si sladkou tyčinku nebo kávu s cukrem a mlékem?

Jedná se pouze o dočasné řešení a získáte pouze krátký přísun energie, který je poté opět vykompenzován následnou únavou a novou chutí na další sladké.

Jelikož jsou tato jídla v těle zpracovaná velice rychlé (odtud název rychlé/jednoduché cukry), tak krevní cukr vystřelí nahoru a mozek přestane produkovat orexin, neuropeptin, který ovládá bdělost a apetit. Není proto divu, že se vám chce po vydatném obědě spát.

Pokud se budeme bavit o palivu, které tělo využívá, tak naše tělo, jako hlavní zdroj energie využívá tuky nebo cukry. Hlavním zdrojem energie pro tělo by měly být právě tuky, které jsou nejvíce nabitým zdrojem energie (dle hustoty). Bohužel, lidé naučení na používání cukru, jako hlavního zdroje energie. Cukr je mnohem rychleji spálený a přináší právě tyto energetické výkyvy.

Studie provedena na krysách v UCLA ukázala, že krysy s dietou chudou na tuky a bohatou na cukr a rafinovanou mouku, byly nejen více obézní, než krysy s vyváženou stravou, ale také byly neochotné spolupracovat pro odměnu. Důkaz toho, že cukr z lidí dělá lenochy!

Pokud, ale vyměníte cukr a rychlé cukry za zdravé tuky a mnohem komplexnější sacharidy, jako váš hlavní zdroj energie, tak se problémům s energií vyhnete.

Zpomalíte proces stárnutí

hands-981400_1920

Věděli jste, že po cukru stárnete?

Během procesu glykace se cukr napojuje na kolagen v naší kůži a v ostatních částech těla. Tohle způsobuje zánětlivost a zmenšuje se efektivita kolagenu a elastinu, tyto proteiny v naší kůži nám dovolují zůstat mladými. A když nefungují správně, tak vaše kůže již nebude vypadat, tak mladě.

Zatímco glykace nemůže být úplně zastavena, tak může být zpomalena. A hádáte správně, postačí přestat jíst cukr.

Ve studii 600 mužů a žen bylo zjištěno, že ti, kteří měli pravidelně vyšší krevní cukr, vypadali starší, než ti s trvale nižším cukrem. Za každých dalších 180g glukózy na litr krve odhadovaný věk vzrostl o 5 měsíců.

Diabetici se zvýšeným krevním cukrem po velmi dlouhou dobu vypadali starší, než ti, kteří diabetici nejsou.

Tak jako stárnutí, tak nadmíra cukru také způsobuje tvorbu akné. A dle studie cukr také podporuje další zánětlivé procesy, které mohou vznikat na vaší pleti.

Věřím, že jakmile vynecháte cukr, tak se nejen začnete cítit svěží, ale i lehce omládnete.

Budete se cítit skvěle

running-573762_1280

Možná si myslíte, že vás malý zákusek dostane do dobré nálady, ale opak je pravdou.

Britský výzkum prokázal, že mezi dietou a duševní zdravím je velice silné pouto. A nadměrná konzumace cukru může vést až k depresím a schizofrenii.

Cukr ovlivňuje naše duševní zdraví dvojím způsobem. Zaprvé potlačuje aktivitu důležitého růstového hormonu BDNF. Lidé, kteří trpí depresemi a schizofrenii, tak mají hodnoty růstového hormonu BDNF kriticky nízké.

Dále způsobuje řetězec chemický reakci, které podporují chronickou zánětlivost, což již bylo zmíněno dříve.

Proč prostě nezkusíte vynechat cukr a rafinované sacharidy na pár týdnu? Uvidíte, že se poté budete cítit skvěle.

Poskládejte svou dietu raději na zdravých tucích, kvalitních bílkovinách, komplexních sacharidech a velkém množství zeleniny.

Pokud vás zajímá, jak vypadá strava, která je bohatá na bílkoviny s minimem sacharidů a dostatkem zdravých tuků, tak se koukněte na můj jídelníček.

A pokud naopak hledáte inspiraci na to, jak vařit, tak se určitě podívejte do kategorie recepty.

Navíc se můžete podívat i na předplatné kuchařky 7 Diet Meals, získáte tak každý měsíc 7 skvělých receptů.

Zkuste naschvál pár týdnu bez cukru a uvidíte, jak se budete cítit.

Která věc vás ohledně vynechání cukru nejvíce zaujala? Máte zkušenosti s cukrovým “detoxem”? Pochlubte se v komentářích.

Hlavní zdroj: Nutritional Secrets