Bezlepkový paleo chléb

Ptáte se proč by někdo hledal náhradu za pečivo?

Někdo se vyhýbá mouce dobrovolně, někdo trpí celiakií a musí jíst bezlepkově, někdo zase drží nízko sacharidovou dietu. V ani jednom případě bohužel klasické pečivo nepřipadá v úvahu.

Zbavit se pečiva v jídelníčku není vůbec jednoduché.

Bezlepkový chléb

Většinou ho potřebujete na svačinu, nedokáže si bez něj představit ráno a pokud přecházíte z klasické stravy na nějakou zdravější stravu, tak většinou pečivo není dovoleno.

Nebo také můžete být na bezlepkové stravě už dlouhodobě dobrovolně a někdy prostě na pečivo chuť dostanete a akorát hledáte způsob, jak si ho dát bez výčitek.

Důvodů proč nejíst pečivo jsou tisíce, ale způsobu, jak pečivo nahradit existuje možná ještě více a určitě je hledalo už mnoho z vás.

Chtěl bych vám tedy proto představit jednu z mnoha náhrad pečiva a to tento nízko sacharidový recept na bezlepkový chléb, který je také vhodný do paleo diety.

Bezlepkový chlébSamozřejmě recept klasický chléb nenahradí, ale pokud hledáte náhradu, která má skvělé nutriční hodnoty a zároveň vám poslouží, jako ta “placka” na kterou si můžete dát sýr nebo šunku, tak čtete ten správný recept.

Nejedná se o klasický recept, kdy upečete celý bochník v troubě, ale uděláte si každý plátek zvlášť na pánvi.

Základ bezlepkového chlebu tvoří vaječné bílky, které jsou chuťově neutrální a přidají receptu velice kvalitní bílkoviny.

Dále je ochucen bylinkami a trochou citrónové šťávy (nebojte se, nebude kyselý).

No a ať nejíte vlastně omeletu z vaječných bílku, tak se v receptu nachází ještě trocha kokosové mouky, která pomůže změnit strukturu.

Recept vystačí přesně na dva krajíce a jak je ozdobíte už záleží jen na vás. Já si udělal zapečené toasty se šunkou, sýrem a salátem.

Pokud byste dělali recept ve větším množství nebo ho zkoušeli upéct vcelku ve chlebové formě, tak použijte 4 lžíce kokosové mouky, 1/2 lžičky jedlé sody, 4 lžičky citrónové šťávy a 12 bílků.

Sám jsem ho v chlebové formě péct nezkoušel, ale pokud by se vám povedl, tak určitě pošlete své výtvory do komentářů.

Recept na bezlepkový chléb najdete níže.

[fancy_box id=”4″]Vytiskni si recept na bezlepkový chléb v připraveném přehledném PDF s dalšími fotkami.[content_upgrade id=624]Vytisknout recept![/content_upgrade][/fancy_box]

Bezlepkový chléb
Author: Ondřej Ševčík
Prep time:
Cook time:
Total time:
Serves: 1
Je to toast? Je to chleba? Není to ani jedno, ale vím, že někomu může v dietě chleba nebo alespoň ta „placka“ na kterou si dáte kousek sýru chybět. Skvělá bezlepková a nízko sacharidová varianta pečiva. A i když to na první pohled dle ingrediencí nevypadá, tak recept skvěle nahradí kousek pečiva. Ingredience jsou na 2 plátky a můžete se inspirovat například mým zapečeným toustem. Žloutky, které vám zbudou můžete použít třeba do dezertu. Zde je recept na bezlepkový chléb.
Ingredients
 • 1 lžíce kokosové mouky
 • 1/8 lžičky sody
 • 1 lžíce citrónové šťávy
 • 3 bílky
 • Bylinky dle chuti (např. bazalka, rozmarýn, oregano)
 • Trocha kokosového oleje
Instructions
 1. Vše smíchejte dohromady.
 2. Polovinu směsi vlijte na trochu rozpáleného oleje a přikryjte poklicí.
 3. Zlehka smažte a přibližně po 3-4 minutách ještě na cca 2 minuty otočte.
 4. Postup zopakujte pro druhou polovinu.
 5. Hotový chléb nechte vychladnout.
Serving size: 1 Calories: 138 kcal Fat: 10g Carbohydrates: 0g Protein: 12g