11 paleo snídaní (vajíčková edice)

Měl bys jíst pouze maso, ryby, vejce, zeleninu, ovoce, oříšky, semínka a oleje.

Tak nějak většině vysvětluji, co to vlastně paleo dieta je. I když se to nezdá, tak vařit v paleu je velice jednoduché. Na oběd si dáte maso se zeleninou, na svačinu kousek ovoce a na večeři rybu se zeleninou.

Ale co paleo snídaně? Normální “zdravá snídaně” vypadá většinou takhle: vločky s mlékem, ovesná kaše, cornflakes s jogurtem a určitě se najde někdo, kdo ve své “zdravé snídani” měl vajíčka s pečivem, které ale jedl jen raz za čas, protože obsahují moc cholesterolu (nebojte se, vajíčka jsou zdravá a velice výživná).

Osobně vajíčka na snídani miluji. A pokud netrpíte alergii na vajíčka a máte přístup k velkému počtu domácích vajec, tak si myslím, že byste je měli do svého jídelníčku zařadit.

Když vajíčka zařadíte pravidelně do svého jídelníčku a nejste opravdu obrovský milovník vajíček, tak zjistíte, že vám po 2-3 týdnech začnou “lézt krkem”, ale většinou je to tím, že si je děláte furt stejně. Sice střídáte míchaná vajíčka, omeletu, volské oko a vejce na tvrdo, ale stále točíte ty stejné suroviny furt dokola (vejce, sůl a pepř).

Osobně jím 3-5 vajíček na snídani téměř každý den od té doby, co jsem s paleo dietou začal (od 2012) a ještě jsem se jich nepřejedl. Pokaždé, když usínám, tak se na vajíčka těším :-). Je to dané hlavně tím, že jsem experimentoval s mnoha různými kombinacemi, takový můj top výběr naleznete níže. Pro další kombinace na míchaná vajíčka se podívejte na můj starší příspěvek http://7dietmeals.com/10-nejzvlastnejsich-receptu-na-michana-vajicka/.

Proč jsou vajíčka, tak výbornou potravinou si ukážeme příště, ale dnes vám ukážu 11 různých paleo snídaní, které jsou právě z vajíček.

paleo_snidane

Comments

 1. says

  Cituji Vás: “Měl bys jíst pouze maso, ryby, vejce, zeleninu, ovoce, oříšky, semínka a olej” Proč tedy v jednom z Vašich top receptů v tomto článku obsahuje sýr? Vždyť sýr je mléčný výrobek a při paleo dietě se tohle vylučuje. Děkuji za odpověď.

  • Ondřej Ševčík says

   Ano, vím, že jsem tohle napsal a je to i můj pohled na perfektní dietu, ale osobně preferuji trochu volnější přístup a samozřejmě mléčné výrobky do striktní paleo diety nepatří.

   Jak v ČR, tak i ve světě existuje mnoho lidí, kteří při paleo dietě si mléčné výrobky dopřejí. Ve většině případů se jedná pouze o mléčné výrobky, které obsahují velké množství tuku a minimum laktózy např. máslo nebo vysoce procentní smetana nebo výrobky, které neobsahují laktózu a obsahují dostatek bílkovin a tuků např. různé sýry.

   Pokud má někdo alergii na laktózu nebo se snaží o striktní paleo, tak bych určitě mléčné výrobky vyřadil, ale já je osobně beru jako skvělý a poměrně levný zdroj na doplnění bílkovin a tuků. Navíc sýr dokáže posunout chuť jídla a to je taký důvod proč se s ním na blogu v některých receptech setkáte.