O autorovi

Ve stručnosti

Ahoj, jmenuji se Ondřej Ševčík, ročník 1991, o cvičení a jídlo se už zajímám od roku 2007, co se týče stravy, tak jsem vyzkoušel na sobě už snad vše možné i nemožné a momentálně a jsem certifikovaný CrossFit Level 1 trenér.

 

No a teď to samé jenom trochu více rozepsané.

Sportovní minulost

Jako dítě jsem neměl rád téměř žádný sport, vyzkoušel jsem mnoho sportů, nejdéle jsem zůstal asi u tenisu a přiznávám, že tenis mi do mých 10ti let docela šel, ale i tak jsem tam chodil z donuceni, pak do 15 let to byly spíše zájmové kroužky, protože to doma vzdali a tušili, že ze mě sportovec nikdy nebude. Jediný sport, který jsem fakt aktivně provozoval bylo mačkání klávesnice a myši.

4308_5_1

V roce 2008 s již jiným sparingem, stále zarytý kulturista :-)

 

Celá moje kariéra s činkami začala v roce 2007, kdy mě na jaře kamarád poprvé dotáhl do posilovny, abych pravdu řekl, první půl rok jsem ani nevěděl, co vůbec dělám, ale jelikož jsme cvičili ve dvou, tak mě to bavilo. Po půl roce začaly první pochvaly, hodně lidí se mě ptalo, co dělám, protože vychrtlému klukovi narostly ramena. To už bylo období, kdy jsem začal pročítat a studovat články o cvičení a stravě, má školní svačina se tehdy změnila z 5 rohlíku s paštikou a litrem džusu na 2 balení racii a 200g eidamu. A nastala první objemová fáze půl roku v kuse stále dokola každý den 400-500g rýže a k tomu kuřecí, tvaroh, nebo vajíčka (bez žloutku!), chutné to moc nebylo, ale z 60 kg kluka byl po zimě 80 kg válec. Byl čas na první dietu, zase jsem si přečetl nějaký článek o “vlnách”, ale byl pochopen opět z poloviny, dieta fungovala za 3 měsíce jsem byl na 70 kg, kostky na břiše, ale i dost svalů padlo a síla zmizla a už vím proč, vlnil jsem až tak moc, že v pondělí jsem měl celkový energetický příjem asi jen 400 kcal, zatímco v neděli jsem se dostal na 3000 kcal, váha šla dolů, ale mozek to nezvládal, sám se divím, že jsem to v půlce nevzdal.

Pak jsem se na další 5 let dostal do začarovaného kolotoče, přibrat 10-15 kg a na jaře 9-12 kg shodit, objemové jídelníčky už pak začaly být mnohém pestřejší a rozumnější a dietu jsem pokaždé zkoušel trochu jinou, ale už to nikdy naštěstí nebyla hladovka i ty sacharidové vlny jsem si pak navrhl už lépe a výsledek byl dle mých očekávání. Poslední dieta předtím než jsem objevil paleo už byla velice rozumná. Byla po vzoru amerických kulturistů, měl jsem konstantní hladinu sacharidů na první měsíc (250 g / den), bílkovin muselo být dostatek každý den, bez vyjímek a konečně jsem přidal i nějaké zdravé tuky. Jak už váha nešla dolů, tak jsem ubral 50 g sacharidů, no a jak už ani 3. měsíc nešla dolů, tak šlo dolů dalších 50 g sacharidů. Během 3. měsíce diety jsem objevil paleo a když už tělo bylo zvyklé na méně sacharidů, tak nebyl s přechodem na paleo životní styl vůbec problém.

 

img_1305196601_1

Poslední a nejlepší dieta. 3 měsíce, 12 kg a 12 cm v pase dole a síla zůstala.

K formě na obrázku vlevo se už nechci nikdy vrátit a za posledních pár let se mi to ani nepodařilo. Po této dietě jsem začal studovat o paleo, jelikož se mi líbilo, že to nebyl jídelníček jen pro sport, ale také pro zdraví, shodou náhod jsem v roce 2011 na internetu objevil CrossFit a začal ho zkoušet cvičit. Velice se mi zalíbil, silové a svalové zlepšení bylo přibližně stejné, jako u klasického cvičení s činkami, ale k tomu všemu jsem se naučil běhat (nesnášel jsem běh), stal jsem se víc ohebným, cviky s vlastní váhou najednou nebyly problém, ale také jsem se třeba naučil i chodit po rukou.

Čas plynul a z paleo publikací mám už přečtené téměř vše, jsem licencovaným CrossFit Level 1 trenérem, jako koníček mám závody v CrossFitu, kdy jsem se na pár významných Českých závodech probojoval až do finále. A od roku 2014 trénuji lidi v Ostravě CrossFit a pomáhám jím k lepší postavě a výkonům.

photo

Foto z CrossFit závodu v Liberci v roce 2014